VIRAL

35 χλμ προς την αγάπη. Σλοβάκα αθλήτρια δέχτηκε πρόταση γάμου στον τερματισμό

© Joel Marklund/Bildbyran via ZUMA Press/Visualhellas.gr

Οι προτάσεις γάμων, όπως τις έχουμε συνηθίσει στις ταινίες του Hollywood, οφείλουν να έχουν το στοιχείο της έκπληξης, μία γκράντε ρομαντική κίνηση, κάτι που θα σου μείνει αξέχαστο τέλος πάντων. Δεν ξέρω πόσα rom coms είχε δει ο Dominik Černý, πάντως η πρόταση γάμου που έκανε στην Σλοβάκα αθλήτρια του βάδην Hana Burzalová είχε σίγουρα τέτοια στοιχεία. Ο συνάδελφος και σύντροφός της βρήκε έναν τρόπο να επισφραγίσει την επιτυχία της συντρόφου του, που έτρεξε σε αγώνα δρόμου 35 χλμ βάδην στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου 2023 με τον πιο ρομαντικό τρόπο.

Καθώς η Hana Burzalová έτρεχε προς τον τερματισμό των 35 χλμ, ο Dominik Černý γονάτισε και της ζήτησε να τον παντρευτεί. Οι αθλητές συχνά γονατίζουν μετά τους μεγαλύτερους αγώνες της ζωής τους. Αλλά αυτή τη φορά ο Dominik Černý είχε έναν αισθηματικό λόγο που το έκανε. Η Σλοβάκα αθλήτρια Hana Burzalová τερμάτισε και τον βρήκε εκεί. Αφού σταμάτησε το ρολόι της (γιατί οι αθλητές είναι πρώτα και κύρια αθλητές σε οποιαδήποτε συνθήκη) απάντησε το «ναι».

πρόταση γάμου 35 χλμ, Σλοβάκα αθλήτρια © Jessica Gow/TT via ZUMA Press/Visualhellas.gr

Εκείνος την πήρε στα χέρια του και τη σήκωσε στον αέρα, πέρασε το δαχτυλίδι στο χέρι της και χάρισαν στον φωτογραφικό φακό που είχε βρεθεί στη Βουδαπέστη για να καλύψει την αθλητική διοργάνωση μερικές μάλλον απροσδόκητες για έναν αγώνα βάδην φωτογραφίες.

© Jessica Gow/TT via ZUMA Press/Visualhellas.gr

Μετά τον αγώνα, ο Σλοβάκος αθλητής αποκάλυψε στους δημοσιογράφους το «Ολυμπιακό» κίνητρο που τον έκανε να κάνει πρόταση γάμου στην επίσης Σλοβάκα, Hana Burzalová. «Είμαστε μαζί σχεδόν εδώ και έναν Ολυμπιακό κύκλο, σχεδόν 4 χρόνια, οπότε νομίζω ότι ήταν η κατάλληλη στιγμή», είπε χαρακτηριστικά.

Οι δύο αθλητές δεν έχουν σκεφτεί ακόμα την ημερομηνία του γάμου τους, αλλά καθώς είναι τόσο ρομαντικοί μπορεί να συμβεί και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι, την πόλη του έρωτα.

«Δεν έχουμε ακόμα σχέδια για τον γάμο, ίσως το αποφασίσουμε δύο μέρες πριν. Μας αρέσει να κάνουμε τα πράγματα αυθόρμητα. Στους Ολυμπιακούς στο Παρίσι μπορεί να αγωνιστούμε ως οικογένεια», σημείωσε ο αθλητής.

Ο Černý που αγωνίστηκε επίσης την ίδια ώρα και μέρα στον αντίστοιχο αγώνα βάδην των αντρών, με τη μνηστή του πια Hana Burzalová. Εκείνος τερμάτισε στην 19η θέση κι εκείνη στην 28η, ενώ έκανε και την καλύτερη επίδοση της σεζόν της.

Ήταν ο ίδιος αγώνας στον οποίο η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο την Πέμπτη, 24 Αυγούστου. Η αθλήτρια που μας γέμισε περηφάνεια, πριν από έναν χρόνο μάς είχε χαρίσει τον διπλό θρίαμβο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου το 2022 με δύο χρυσά (20χλμ. και 35χλμ. βάδην) πέτυχε ξανά να ανέβει στο βάθρο των νικητών σε παγκόσμιο επίπεδο.

Εξίσου συγκινητικός ήταν και ο δικός της τερματισμός, καθώς η 39χρονη αθλήτρια πήρε το πρώτο της μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Το χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες πήγε στην Ισπανίδα Μαρία Πέρεθ, η οποία τερμάτισε σε 2:38:40, ενώ τη 2η θέση κατέλαβε η Γκαρσία Λεόν από το Περού σε 2:40:52, με την Ελληνίδα αθλήτρια να κλείνει την τριάδα.